Menu główne
Beata Przybytek
Wybitna wokalistka, pianistka, kompozytorka. Uznawana za jeden z najciekawszych polskich głosów. Absolwentka i obecnie pedagog Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
Laureatka I miejsca w konkursie 29. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Jej kariera wokalna zaowocowała do tej pory albumami: „You Don’t Know What Love Is” (2003), „The Island”(2004), „Wonderland”(2006), który dystrybuowany jest w Polsce i w Japonii oraz najnowszym „I’m Gonna Rock You” (2012).
Artystka ma na koncie współpracę z takimi tuzami polskiej sceny jazzowej jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Jarosław Śmietana, Piotr Wojtasik, Bernard Maseli, Wojciech Karolak czy Jazz Band Ball Orchestra. Brała udział w projekcie Fundacji Kalinowe Serce – „Śpiewając Jazz” u boku Marianny Wróblewskiej i Macieja Zakościelnego. W swojej działalności koncertowej Beata była gwiazdą wielu polskich jak i zagranicznych festiwali jazzowych: Jazz Jamboree, Bielska Zadymka Jazzowa, Letni Festiwal Jazzowy Piwnicy Pod Baranami, Międzynarodowe Głogowskie Spotkania Jazzowe, Pomorska Jesień Jazzowa, Easy Jazz Festival, Jazz Sessions w Gliwicach, Jazz Forum Jazz Festival, Jazz w Lesie w Sulenczynie, Baszta Jazz Festiwal, Podlasie Jazz Festival, Świdnickie Noce Jazzowe, Jazz na Kanapie w Oleśnicy, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Legnica Jazz Days, Jazz En Nord Jazz Festival -
„Ktoś stwierdził, że od Przybytek głowa nie boli. To mało powiedziane – w głosie Beaty Przybytek naprawdę można się zakochać.(...) Ciepły, czasem lekko zachrypnięty, raz naturalnie czysty, biały, innym razem sprawiający wrażenie stylowo-
Tomasz Jakub Handzlik, „Gazeta Wyborcza”
https://soundcloud.com/beata-„Rewelacja. Moim skromnym zdaniem od czasów Urszuli Dudziak nie było w Polsce tak wyraziście i ekspresyjnie śpiewającej wokalistki jazzowej. Ponadto styl oraz barwa głosu, jaką prezentuje Beata, tak charakterystyczna dla wokalistek czarnych powoduje, iż wyróżnia się ona (oczywiście pozytywnie) spośród polskich wykonawczyń muzyki jazzowej”
Andrzej Chojnacki, „Od Przybytek głowa nie boli...”, „Jazz Forum”
"I’m Gonna Rock You" różni się od poprzednich płyt Beaty Przybytek tym, że artystka po raz pierwszy daje się poznać nie tylko jako wokalistka ale również jako kompozytorka. Ten niezwykle zróżnicowany zbiór 16 piosenek to ekscytująca podróż poprzez muzyczne stylistyki – odnajdziemy tu elementy bluesa, jazzu, soulu, R'n'B, funky, muzyki latynoskiej aż po Disco, przyprawione szczyptą pastiszu. Płyta adresowana zarówno do wyrobionej muzycznie części słuchaczy jak i tej, dla której muzyka jest jedynie dopełnieniem egzystencji. Wyśmienici muzycy, zabawa konwencją plus akustyczne brzmienie vintage.
Wokalista obdarzony ciepłą barwą głosu oraz słuchem absolutnym, poruszający się w tak różnorodnych stylistykach muzycznych jak pop, soul, jazz czy gospel. W swoim repertuarze posiada przeboje największych wokalistów muzyki rozrywkowej, piosenki polskie oraz arcydzieła muzyki gospel. Wykonuje również programy kolędowe, pieśni wielkopostne, ballady jazzowe oraz swingowe standardy, często z towarzyszeniem orkiestry lub big-
Jest absolwentem Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Zadebiutował profesjonalnie w 2001 roku na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Współpracował z Teatrem Muzycznym Roma, występował w duecie z Haliną Frąckowiak i Anną Serafińską. Swoim głosem wspierał podczas koncertów czołowych artystów polskiej estrady, m. in: Grażynę Łobaszewską, Edytę Górniak, Natalię Kukulską, Marylę Rodowicz, Ryszarda Rynkowskiego, Mieczysława Szcześniaka oraz grupę PIN. Był również solistą i dyrygentem Kraków Gospel Choir.Brał udział w dużych produkcjach telewizyjnych oraz nagraniach płytowych. W 2006 roku został zaproszony do nagrania Hymnu Ogólnopolskiego Spotkania Młodych z Benedyktem XVI i podczas wizyty papieża w Polsce zaśpiewał go na krakowskich Błoniach dla ponad 600 tys. zgromadzonych. W roku 2011 wraz z Martą Florek nagrał pieśń „W ciszy niepokalanej”, skomponowaną na okazję beatyfikacji papieża Jana Pawła II.
Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m. in. statuetkę „Indywidualność wokalna" na I Ogólnopolskich Warsztatach Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Inowrocławiu (2002), Grand Prix i Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy dla Najlepszego Wokalisty Gospel na Warsaw Gospel Days (2005).
Obok działalności artystycznej zajmuje się pracą pedagogiczną. Prowadzi warsztaty wokalne i chóralne w całej Polsce, a od roku 2009 także klasę wokalną na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w ZSM im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Trenuje wokalnie aktorów Teatru Nowego w Łodzi.
* * *
Ola Kiełb i zespół Wyspa
Ola Kiełb (ur.1962 w Koszalinie) -
Nagrała: kilka kaset i CD z zespołem Stare Dobre Małżeństwo, dwie kasety z autorskimi piosenkami Lepsze widoki oraz Niedojrzałe czereśnie, a także CD Na rozstajach słów, nagrywała także ze szczecińską grupą Do Góry Dnem (najnowsza CD nosi tytuł „Jeszcze grajmy” 2012).
Opublikowała: autorski tomik Niedojrzałe czereśnie, książkę wspomnieniową o zespole Stare Dobre Małżeństwo czyli Jak to się robi, książeczkę poetycką dla dzieci W Nanibowie, jej wiersze ukazały się w antologiach: Prowincja liryczna. Spotkania po godzinach (Ostrów Wlkp. 2003), Ostrowskie adresy poetyckie (2007), Cud, który trwa. Papieżowi Poecie – Poeci.
Laureatka Złotej Piątki warszawskiego przeglądu OPPA (1997), animatorka kultury, Osobowość Ostrowskiej Kultury.
WYSPA – zespół założony przez Olę Kiełb w 1998 r., wykonuje ballady autorskie w najlepszym stylu: poetycki tekst z prostą, „szlachetną” oprawą gitary klasycznej, gitary basowej, fletu lub skrzypiec, a czasem fortepianu. Przez 10 lat swojej działalności zespół wystąpił na wielu scenach w całym kraju, w koncertach własnych lub uczestnicząc w przeglądach i festiwalach, np. Festiwalu Yapa w Łodzi, BAZUNA w Gdańsku, Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie, Festiwalu Sztuk Różnych BIESZCZADZKIE ANIOŁY w Cisnej. Ola grała także solo dla Polonii kanadyjskiej w Toronto.
Swój bogaty repertuar WYSPA prezentowała w kilku różnych programach, m.in. „Niedojrzałe czereśnie”, „Czekanie na wiosnę”, „Droga do Betlejem”, „Na rozstajach słów”, „Chleba smak…”, wszędzie zdobywając sobie przychylność publiczności, za swoją bezpretensjonalność, lekkość, oryginalność i ujmującą naturalność. Uroda głosu wokalistek i ciepłe brzmienie całego zespołu zapadają w serca słuchaczy, a motywy muzyczne dają się łatwo zapamiętać.
W zespole grają (w zależności od wykonywanego programu): Ola Kiełb-
Spektakl poetycko-
„W Nanibowie” to program poetycko-
Proste i żartobliwe utwory poetyckie są zaproszeniem do krainy wyobraźni, w której można wyczarować najwspanialsze pomysły na spędzanie wolnego czasu, a kamień, listek, patyk czy kropla wody mogą stać się magicznym kluczem do krainy baśni. Część zdarzeń rozgrywa się „na niby”, w wyobraźni dziecka, ale część jest zupełnie realna, nabiera za to baśniowych znaczeń, jeśli się tylko umie dostrzec piękno w codzienności. Udział iluzjonisty w tym niezwykłym programie wzbogaca poetycki pomysł o sferę czysto „baśniową”, wprowadzając elementy niespodzianki, zaskoczenia, a wspólna wędrówka widzów do Nanibowa, pod opieką i kierunkiem „prawdziwego Czarodzieja” pomaga rozbudzić wyobraźnię dzieci.
Muzyka wykonywana na żywo, to kolejna warstwa tego spektaklu -
Czas trwania: godzina.
* * *
Boogie Bron Band
BBB czyli Boogie Bron Band to formacja bluesowo-
B. Saeger jest także grafikiem i malarzem, absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecna ASP). W 1987 r. przesiedlił się do Niemiec, gdzie także sporadycznie zajmuje się filmem rysunkowym, przede wszystkim jednak maluje i często wystawia swoje obrazy (Frankfurt/Main, Koenigstein, Marburg, Homberg Ohm, Kassel, Giessen, Wetzlar). Jego prace najczęściej trafiają do rąk prywatnych kolekcjonerów i wiszą w Niemczech, USA, Kanadzie, Francji, Włoszech, Szwajcarii oraz w Polsce. Po zmianach ustrojowych coraz częściej przyjeżdża do Polski, zwłaszcza do Leszna i Poznania, gdzie występuje solo lub z BBB. Prawie zawsze "oprawia" koncertami własne wernisaże.
Basista Grzesiu Czarnecki mówi: "wychowałem się na bluesie, czarnym i białym, moim mistrzem był i ciągle pozostaje Eric Clapton".
Perkusista Piotr Soroka mimo, że wyszedł z poznańskiego Liceum Sztuk Plastycznych (tam nastąpiło spotkanie z Bronem, który właśnie w tej szkole założył swój pierwszy band) najchętniej i najpiękniej "maluje" jazzowe rytmy, szczególnie dixilandowe, ponieważ od 17 lat gra głównie w poznańskim Dixie Company. Jego mistrzami jest Buddy Rich i Luis Armstrong.
Leader -
W drugi i już coraz częściej wiodący vocal oraz gitarę rytmiczną, przyozdabia zespół Ania Wejman, która wychowała się na Wolnej Grupie Bukowinie, Starym Dobrym Małżeństwie
i Leonardzie Cohenie.
* * *
Iwona Loranc
IWONA LORANC -
Jest zapraszana do udziału w koncertach organizowanych przez TVP: koncerty piosenek Zygmunta Koniecznego, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Sikorowskiego, Andrzeja Zauchy, Zaryckiego, Seweryna Krajewskiego, Bułata Okudżawy, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty itd.
Nagrała 2 płyty: "Tricolor" i "Znaki na niebie". W 2006 r. wzięła udział w projektach z innymi artystami, których efektem było nagranie płyt: "Konieczność miłości" i "O duszo wszelka". Współpracuje na stałe z muzykami: Miłosz Wośko (piano, aranżancje, kompozycje), Miłosz Pękala (instrumenty perkusyjne), Maciej Szczyciński (kontrabas), z którymi pracuje nad kolejną solową płytą.
W 2006 r. narodził się pomysł zagrania koncertów świątecznych z kolędami we własnych, oryginalnych aranżacjach. Przygotował je Miłosz Wośko, a Iwona wraz z zespołem wykonała je z powodzeniem na kilku koncertach m.in. w filharmonii wrocławskiej i kieleckiej. W jej wykonaniu brzmią one niebanalnie i nabierają nowego wyrazu. Pobrzmiewają w nich echa muzyki folkowej, etnicznej czy nawet jazzowej. A są to m.in. Gdy Śliczna Panna, Mizerna Cicha, Wśród Nocnej Ciszy, Cicha Noc, Dzisiaj w Betlejem.
* * *
Karolina Tuz
KAROLINA TUZ jest śpiewającą pianistką i kompozytorką -
wykonuje autorski repertuar -
Jest laureatem przeglądów piosenki umownie zwanej "poetycką" m.in. Złotej Podkowy w Dzierżoniowie 2007. Otrzymała także zaproszenie i kwalifikację do Studenckiego Festiwalu Piosenki Kraków'2008.
Jesienią 2008 r., nakładem wytwórni Luna Music w Wrocławia planowane jest wydanie debiutanckiego albumu, a już od 01.09.2008 rusza promocja singla w stacjach radiowych.
Poza wykonywaniem autorskiego materiału Karolina szefuje grupie akompaniującej na kilkunastu festiwalach, warsztatach w Polsce.